Dijital Pazarlama Sözlüğü

SEO

Türkçe :Arama Motoru Optimizasyonu

İngilizce:Search Engine Optimization, SEO

Arama Motoru Optimizasyonu veya Search Engine Optimization. Kısaca SEO.

Bir web sayfasının arama sonuçlarında üst sıralarda görünmesi için yapılan çalışmalar verilen isimdir.

SEO organik (ücretli olmayan) aramalarda görünürlüğü arttırmaya odaklanmış bir pazarlama disiplinidir.

SEO, arama motorlarında farkındalığı arttırmak, trafik yaratmak ve daha iyi rank (üst sıralara yükselme için puanlama) elde etmek için teknik ve yaratıcı bileşenleri kapsar.

Sayfanızdaki kelimelerden diğer sitelerden web sayfanıza gelen linklere kadar SEO'nun farklı yönleri vardır. Bazen SEO basitçe web sitenizin arama motorlarının anlaması için doğru yapılandırıldığından emin olmaktır.

SEO sadece arama motorlu web sitesi yapmaktan ibaret değildir. Aynı zamanda web sitenizi insanlar için daha iyi yapmaktır.

Bir dijital pazarlama uzmanı, Google, Yahoo,Yandex ve Bing gibi arama motorlarından gelecek trafiği web sitesine çeker ve müşteri yolculuğunda bir sonraki aşamaya geçmesi için çalışır.

Bu nedenle SEO çalışması düzenli yapılması, web sitesinin içinde ve dışında faaliyetler yıl boyunca gerçekleştirilmelidir.

Arama motorlarını kandırmaya yönelik çalışmalara Blackhat SEO adı verilir. Arama motorları bu tür aktiviteleri farkedecek şekilde yazılımlar geliştirmiştir. Bu tür eylemlerde kısa süreli kazanımlar sağlayanlar daha sonra listelenin sonuna gönderilerek cezanlandırılırlar.

SEO çalışmalarında bir sürü etken bulunur. Arama motorları, sayfa başlığı, içerik, iç bağlantı yapısı ve gelen bağlantılar dahil olmak üzere öğeleri arar. Arama motorları sadece web sitenizin içeriğini incelemez. Ayrıca ziyaretçi davranışlarını da ölçerek içeriğinizin ziyaretçiler için ne kadar değerli olduğunu anlamaya çalışır.