Trafik Yaratın

İnternette daha çok görünür olmaya çalışın

Yazan: Ertan Kayalar

Harika bir web sitesi, mobil uygulama veya sanal mağaza oluşturdunuz. Peki şimdi ne olacak ? Ziyaretçiler sitenize akın edecek ve siz başarıya ulaşacaksınız. Öyle mi ? Malesef hayır. Günümüzde milyonlarca dolar harcayarak yapılan pek çok şey kısa sürede faydasız ve değersiz hale dönüşmüştür.

Harika bir web siteniz olabilir. Ancak web sitenizin kervan geçmez bir ovada bulunduğunun farkına varabilirsiniz. Web sitenizin ne kadar mevcut olduğunu düşünseniz de o web'de kaybolmuştur, başkaları için mevcut değildir.

Peki ne yapmanız gerekiyor ?

Sürekli olarak “web siteme nasıl ziyaretçi getirebilirim” şeklinde düşünmelisiniz. Trafik elde edecek bir stratejiniz olmalı. Ücretli reklam kanallarından, içerik pazarlamaya kadar pek çok seçenekleriniz var. Bu konulara girmeden önce anahtar noktaları açıklayalım:

İzleyici bağlantıları

Trafik sağlama stratejisindeki önemli nokta, doğru izleyici kitlesini yani satın almaya en yakın kitleyi hedefleyen bir stratejiniz olmalı. Eğer dijital pazarlamada yeniyseniz, muhtemelen bloglama, ücretli reklam kanalları ve sosyal medya pazarlama konusunda pek çok şey okumuş veya duymuşsunuzdur. Trafik sağlama, Google Adwords'deki arama motoru pazarlama (SEM) stratejinizden çok daha fazlasıdır. Hedef izleyicilerinize ulaşmak için en önemli pazarlama statejisidir.
Haydi, trafik sağlama işine yukarıdan bir bakalım.

Müşteri bulmak için trafik yaratın

Web sitenize ziyaretçi yaratmak sayısal bir skor çalışması değildir. Ürün veya hizmetlerinizle ilgilenen, satın almaya yakın ziyaretçileri hedeflemelisiniz.

Pazarlamacılar sık sık şöyle konuşurlar; “satışa dönüştüren trafik, dönüştürmeyen trafik, bu trafik uzun sürede dönüştürür ve bu trafik doğrudan yanıtlarla dönüştürür, spam trafik, iyi trafik, hedeflenen trafik...” Bunların anlamı nedir ?

Bazı ziyaretçi trafikleri işiniz için diğerlerine göre daha iyidir. Bu size özel bir durumdur. Sizin için iyi olmayan başkası için iyi olabilir. Sizin için hangi trafiğin iyi olacağını müşteri bölümüne dönerek tekrar düşünebilirsiniz.

Kime ulaşmaya çalışıyorsunuz ?

Önce bu sorunun cevabını verin. Sonra bu insanları çevrimiçinde nerede bulacağınızı düşünün. Belki Facebook'ta, belki de Linkedin'de. Veya blog yazılarınızı paylaşan geniş bir kitlenin içinde. Belki de twitter takipçilerinizin arasında.
İçeriğinizi bir noktada paylaşın ve dağıtımla yoluyla izleyicilerinizi arttırın. Esas fikir hedeflediğiniz kitleden fazlasını bulun ve asıl kitle ile bağlantı kurun. Bir fikir Facebook veya Linkedin üzerinde ücretli reklam yapmaksa diğeri ise bir yayıncı gibi markanıza ait bir içerik paylaşmaktır. Bu ayırım çok önemli bir noktadır. Bu dijital pazarlamanın kalbidir. İnsanları web sitenize getirmek demek markanızı ortaya koymak demektir. Bu kavram süre limiti olmayan sanal her pazarlama ortamına da uygundur.

Trafik sağlamada esas olan nokta, muhtemel müşterilerinin nerede olduğunu bulmaktan öte onları şirketinizin web sitesine getirmek ve tekrar gelmelerini sağlamaktır.

Anahtar trafik kaynaklarını anlamak

Web trafiği ikiye ayrılır. Ücretli ve ücretsiz.

Ücretsiz trafik; organik olarak konuşma dili referansları, sosyal medya yayınları, viral videolar, firmanıza link veren harici haberler ile web sitenize varırlar.

Ücretli trafik; firmanızın test ederek satın aldığı sponsor ve reklam alanlarından gelirler. Baner reklamlar, sosyal medya reklamları ve sponsor alanlar olabilir. Sponsor reklamları eminim hemen her yerde görmüşsünüzdür. Twitter, Facebook veya Google+ akışında vb.

Ücretsiz trafik, doğuştan ücretliden daha iyidir efsanesini duymuşsunuzdur. Bazen de tam tersi söylenir. Bu doğru değil. Her iki pazarlama da önemli bir zaman ve para yatırımı gerektirir. Diğer bir deyişle, ücretsiz trafik aslında ücretsiz değildir. Hala zaman ayırmak ve insan kaynağınızı akllı bir strateji oluşturmak ve uygulamak için kullanmak zorundasınız.

Ücretsiz trafikleri kaldıraç olarak kullanın

Dijital pazarlamada birkaç ücretsiz trafik kaynağı (organik veya referans trafik olarak da bilinir) vardır.

Halkla İlişkiler

Bir gazeteci ile ilişki kurup medya kanallarında görünürlük elde etmek. Endüstrinizde çok bilinen bloglara içerik katkısında bulunarak markanızın liderliğini düşünmek.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Web sitenizin arama motorlarında görünürlüğünü arttıracak bir strateji geliştirmek. Müşteri adayları çevrimiçinde arama yaptıklarında, firmanız bu sorulara ilk cevap veren olması.

Sosyal Medya

Sosyal ağlarda (Facebook, Twitter, Pinterest, Linkedin vb) bir varlık geliştirmek.

Bütün çabanız, işinizin hedef kitleye ulaşmak için ağda en iyi pozisyona ulaşmasını sağlamak için odaklanmak olmalıdır.

Bloglama

Önceki bölümlerde bahsettiğim gibi sektörünüzdeki uzmanlığınızı ve liderliğinizi göstermeniz gerekiyor. Firma bloğunuz size müşterileriniz ve müşteri adaylarınızın gözünde güvenilir bir kaynak olarak yardım eder.

Video Pazarlama

Bağlantı kuran videolar yaratarak ürünlerinizi açıklamak ve markanızın arkasındaki hikayeyi anlatamanız gerekiyor. Marka videolarının ayrıca eğlendirme artısı da var.

İçerik Sağlama

Firmanıza ait bir blog henüz yok mu? Daha geniş bir izleyici ağı olan bir web sitesinde, yayında veya video kanalında (Mesela YouTube) dağıtın. İzleyicilerden bir kısmı web sitenize geri gelecektir.

Eposta listeleri

Ziyaretçileri web sitenize getirmek yetmez. Tekrar gelmelerini sağlamanız gerekir. Bir eposta listesi bu işi yapmanızı sağlar. Örneğin, şirketiniz her bir blog yazısı paylaştığında, okucuyularınıza bir eposta bülteni gönderebilirsiniz.

Web sitesine gelen trafik ücretsizdir.

Ancak trafiği oluşturmak için çaba gereklidir. İnsan gücüyle yaratılan bu pazarlama makinasının maliyeti:

 • İçerik stratejisti alarak denetlemek ve toplulukla bağlantı kurması için düzenlemeler yapmak
 • İçerik yaratmaya zaman harcamak, bir yazarı veya editörü işe almak
 • Ayrıca sosyal medya stratejisini oluşturmanın bir maliyeti vardır, ayrıca sosyal medya operasyonlarının sürdürme maliyeti.

Pazarlama maliyetinizi aşağılara çekmenin bir yolu da ekibinizin kabiliyetlerini kaldıraç olarak kullanmaktır.
Bir gecede harika bir video veya hikayenin trafik yaratacağını düşünmeyin. Özellikle söz internet pazarlamasına geldiğinde. İnternet efsanelerini unutun. Hollywood başarı hikayelerini de. Firmanızın rahat ofisinden dışarı bir adım atın.

Örneğin video paylaşımları yaparak markanız için görünürlük oluşuturabilirsiniz. Video paylaşım stratejisinin güzelliği:

 • Pazarlama ve dağıtım maliyeti düşük bir strateji
 • Yüksek kalitede, benzersiz, e-kitap veya blog yazısına dönüşebilir

Ayrıca popüler YouTube videoları Google aramalarında da üst sıralarda listelenebiliyor olması.
Eğer kaybolduğunuzu düşünürseniz dert etmeyin, temel kavramlara devam edin, insanlar pazarlamanın kalbidir. Ziyaretçilerinizin ilgisi, destek ve dikkati için çabalamak gerekiyor.

Örnek Proje: Beardbrand

İçerik pazarlama dünyasında Beardbrand'dan Eric harika videolar oluşturuyor. Eric'in videoları sadece faydalı değil, aynı zamanda başka yerde bulamayacağınız faydalı bilgiler içeriyor.

beardbrand

Trafik için ücret ödemek de iyidir

Ücretli dağıtım kanalları güçlü trafik kaynaklarıdır. Web sitelerindeki reklamlar, Google ve Bing üzerinde arama motoru pazarlama kampanyaları ve siteyi daha önce ziyaret etmiş kullanıcılara yeniden hedefleme kampanyaları örnek olarak gösterilebilir.

Bazen ücretsiz trafik yaratmak için gereken çabayı harcamak yerine, ücretli trafik daha uygun olabilir. Ücretli trafik stratejisi aşağıdaki hedefler için güçlü bir statejidir.

 • Markanızın çevresinde farkındalık yaratmak
 • Mevcut müşterileri ve yeni müşterileri web sitenize getirmek

Çevrimiçi reklam ekosistemi markanız için önemli sonuçlar yaratmak için güçlü bir seçenek olabilir. Ancak dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Eğer ulaşmak istediğiniz hedefleri dikkatlice seçmeden balıklama dalarsanız pek bir şey olmaz. Para ve zaman kaybedersiniz.

Ücretli reklamlar işe yarıyor mu ?

Bazı firma sahipleri ve startup proje sahipleri çevrimiçi reklamlara ödeme fikrine soğuk bakarlar. Dijital pazarlamanın çalışmadığını düşünürler. Daha önce yanlış yaptıkları için gönülsüz kalırlar. Riskli olduğunu düşünürler.

Ancak ücretli kanalları gözden çıkarırsanız, çok değerli müşteri adayı trafiğini gözden çıkarmış olursunuz. Eğer doğru şekilde uygularsanız, sağlam gelir potansiyeli vardır. Ücretli trafik kullanıcıları sağlamak için paraya dayalı bir sistem olduğu için rekabetçidir.

Ücretli reklamların çalışıp çalışmadığına karar vermek için ölçmek, değerlendirmek esas olmalıdır.

Gelişmeyi Takip Edin

Dijital pazarlamada satışa yönelik hareketi düşük maliyetli testlerle başlatmak önemlidir. Öğrendikçe, çalışan modellerin bütçesini arttırabilirsiniz. Hangi kanalların sizin için doğru olduğunu, hangi reklam modellerinin sizin için doğru olduğunu deneyerek ve ölçerek karar verebilirsiniz. Başkasının başarılı veya başarısızlığı önemsizdir. Benzersiz sadece size özel pazarlama sistemi kuruyorsunuz. Bunu unutmayın.

Bölüm Özeti

 • Pazarlama web sitenize görünürlük kazandırır
 • Web trafiği aniden oluşmaz. Doğru izleyiciye ulaşıncaya kadar zaman ve enerji harcamalısınız.
 • Trafik yaratımı zaman ve kaynak ister. Stratejinize yatırım yapmalısınız.
 • Pazarlama gelir yaratan bir operasyondur. Eğer gelir getiren bir dönüş görmüyorsanız, muhtemelen yanlış yapıyorsunuz demektir. Bir kez pazarlama stratejiniz hız sağladığında, müşteri kazanımını büyütmek için bütçenizi arttırmak konusunda rahat olacaksınız.
 • Ücretli trafiğin organik trafikten daha kötü olduğu sonucuna çok hızlı varmayın.
 • Yüksek kalitede ürün ve güçlü pazarlama malzemeleri geliştirmeye odaklanın. Eğer harika şeyler yaratıyorsanız, uzun dönemde sosyal medyadan, ücretsiz kanallardan dönüşler artarak devam edecektir.
 • Tüketiciler kötü kokuyu kilometrelerce uzaktan alabilirler. Onlara saygı duyun ve değer verin. Hedef müşterilerinizle birlikte başlayarak pazarlama stratejinizi geliştirin.