Dijital Pazarlama Sözlüğü

Unique Visitor

Türkçe :Tekil Ziyaretçi

İngilizce:Unique Visitor

Alternatif Kelimeler:Benzersiz Ziyaretçi

Benzersiz Ziyaretçi veya Unique Visitor.

Benzersiz ziyaretçi, raporlama döneminde bir siteyi en az bir kez ziyaret eden bir kişiye tanımlamak için web analitiğinde kullanılan bir terimdir. Siteye gelen her ziyaretçi, raporlama döneminde yalnızca bir kez sayılır. Aynı IP adresi siteye birçok kez erişirse yalnızca bir ziyaretçi olarak kabul edilir. Siteyi kaç kez ziyaret ettikleri önemli değildir.

Arama motorları ve diğer botlardan yapılan ziyaretler gibi insan olmayan ziyaretleri filtrelemek için analitik programlarla özel önlemler alınır.

Benzersiz bir ziyaretçi aynı zamanda benzersiz bir kullanıcı olarak bilinir.

Raporlama dönemi birkaç gün veya birkaç ay olabilir, bu nedenle benzersiz ziyaretçilerin sayısı, kullanılan süreye bağlı olarak değişecektir. Yaygın bir dönem, her ay tekil ziyaretçileri hedefler, PPC reklamları ve diğer önemli etkinlikler için popüler bir ölçümdür.

Tek bir ziyaretçinin üç farklı IP adresinden bir siteyi ziyaret edip üç ziyaretçi olarak sayılabildiğinden, benzersiz ziyaretlerin ölçümü mükemmel değildir. Cafe veya kütüphane gibi ağlardan aynı IP adresine sahip birden fazla tekil ziyaretçinin siteye ulaşması da tek kullanıcı gibi görünür.

Bir Web sitesindeki trafik miktarını izlerken, belirli bir süre içinde bir Web sitesini birden fazla kez ziyaret eden kişiyi ifade eder.

Web sitesi trafiğini izleyen ve sayan yazılımlar, yalnızca siteyi bir kez ziyaret eden ziyaretçiler ve siteye geri dönen benzersiz ziyaretçiler arasında ayrım yapabilir.

Bir sitenin hitlerinden veya sayfa görüntülerinden farklı olarak, bir siteden istenen dosya sayısıyla ölçülen benzersiz ziyaretçiler,çevrimiçi parmak izleri gibi benzersiz IP adreslerine göre ölçülür ve benzersiz ziyaretçiler yalnızca bir kez sayılır.